جزیره قشم

اطلاعات کلی در مورد قشم

جمعیت: بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵، ۱۴۸۹۹۳ تن در جزیره قشم زندگی می کنند؛۶۶۸۰۱ در نقاط شهری و ۸۲۱۶۰ در نقاط روستایی.

دین و مذهب: مذهب در میان مردم قشم جایگاه خاصی دارد. بیشتر آنها مسلمان و پیرو مذهب تسنن (شافعی) هستند و از کودکی فرزندان شان را به نماز خواندن و روزه گرفتن و یادگیری قرآن تشویق می کنند. شیعیان نیز در این جزیره زندگی می کنند؛ اما درصد کمتری نسبت به سنی ها دارند.

زبان: مردم قشم، مانند تمام مردم ساکن بنادر و سواحل جنوب کشور و دیگر جزایر ایران به زبان فارسی سخن می گویند؛ اما گویش بندری دارند. این گویش آهنگ خاصی دارد اما بسیار شیرین است و همه از پس فهمش بر می آیند. در شهرها و روستاهای مختلف قشم این گویش یکسان است و معمولا تفاوتی با یکدیگر ندارد. به عبارتی زبان قشمی آمیخته‌ای از زبان‌های عربی، فارسی، بندری، هندی و انگلیسی است و در اثر مورد استعمار قرار گرفتن در دوران مختلف تاریخ، آثاری از دیگر زبان های دنیا نیز در آن دیده می شود.

اقتصاد: قشمی ها برای کسب درآمد و چرخاندن چرخ های اقتصاد این دیار به کارهای مختلفی مشغولند که عبارتند از:

صیادی: قرارگیری در میان آب های خلیج فارس باعث شده تا بسیاری از مردم به شغل صیادی روی آورند و این کار به منبع اصلی درآمد مردم تبدیل شود. صیادی در این منطقه با استفاده از قایق موتوری، لنج، و مشتا (کار گذاشتن چوب و تور) صورت می گیرد.

کسب و کارهای تجاری:

بازارها در سراسر قشم پراکنده اند و مردم بسیاری از طریق فعالیت در مغازه ها و مراکز خرید و بازارهای محلی کسب روزی می کنند. ورود کالا از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به این جزیره از طریق بنادر مهم و صیادی صورت می گیرد که از میان آنها می توان به این موارد اشاره کرد: بهمن، شهید ذاکری، بندر سوزا، مسن، سلخ، کاوه، لافت، درگهان، باسعیدو، فجر، شرکت نفت، رمچاه، کندالو، طبل، هنگام.

دامپروری و پرورش طیور:

درست است که آبزیان سهم بسزایی در زنجیره غذایی قشمی ها دارند اما نیاز آنها به گوشت قرمز باعث شده تا دامپروری هم در این دیار شکل بگیرد. این کار در قشم به صورت سنتی انجام می شود و نزدیک به ۲۰۰۰ راس بز از نژادهای مخصوص تالی، جزیرتی و پاکستانی، حدود ۳۰۰۰ نفر شتر و حدود ۳۰۰۰ راس گوسفند و گاو گوساله در جزیره وجود دارد. بیشتر دام‌ها در این جزیره در دشت مرکزی شامل روستاهای توریان، رمکان، گربه دان و کاروان هستند و شترداری بیشتر در روستای طبل، جی جیان، سهیلی و صلخ رایج است. پرورش طیور نیز در کنار فعالیت های دامپروری صورت می گیرد.

کشاورزی:

کمبود بارندگی و نبود آب شیرین کافی، باعث شده تا کشاورزی در جزیره بسیار محدود شود و بیشتر به صورت دیم باشد. کشت غلات دیم به دلیل یکنواختی بارندگی نوسان زیادی دارد و به همین دلیل تولید کشاورزی قشم بسیار ناچیز است. نواحی کشت آبی در دشت توریان و نواحی زراعت دیم در روستای طبل، گوران، سهیلی، گورزین، ملکی، لافت و گیاهدان قرار دارند که نیمی از نخلستان‌های جزیره در آنها مشاهده می شود.

معادن:

معادنی از قبیل نمک، خاک سرخ، گاز سنگ آهن و … در جای جای جزیره دیده می شود. این معادن در گذشته موجب رونق تجاری قشم شدند و امروزه قسمتی از مشاغل جزیره نشینان را تشکیل می دهند. مهم ترین معدن های قشم عبارتند از: معدن سنگ لاشه تلمبر با تولید سالانه ۳۵ هزار تن، معدن سنگ لاشه قشم با تولید سالانه ۲۷۰۰ تن و معدن نمکدان با ذخیره ۴۲۰ هزار تن نمک بسیار مرغوب.

منابع نفت و گاز:

گاز جزیره قشم برای نخستن بار توسط شرکت نفت ایران و انگلیس کشف و حفر شد. امروزه ۱۷ میدان نفت و گاز در جزیره وجود دارد که ذخیره آنها افزون بر ۴۴ تریلیون فوت مکعب گاز و چهار میلیارد بشکه نفت است.

صنایع دستی و گردشگری:

وجود جاذبه های فراوان طبیعی و تاریخی، بافت بکر و سنتی، تفریحات آبی و امکانات مناسب اقامتی باعث شده تا گردشگران زیادی به این جزیره بروند و همین مساله باعث شکل گیری مشاغل زیادی در زمینه گردشگری شده است. این جزیره دارای صنایع دستی منحصر به خود است و بسیاری از ساکنان آن به خلق آثار هنری در این زمینه مشغولند.

نقشه گوگل