کشور گرجستان این کشور در غرب و مركز منطقه قفقاز میان درياي سياه و درياي خزر واقع شده است. با توجه به اين موقعيت جغرافيايي، گرجستان از شمال با فدراسيون روسيه، از جنوب شرقي با آذربايجان، از جنوب با ارمنستان و تركيه همسايه است.

کشور گرجستان

گرجستان (ساکارتولُ) کشوری در قفقاز است. گرجستان، در شاهراه ارتباطي اروپا و آسيا میان اروپاي شرقي و آسياي غربي و در مسير جاده تاريخي راه ابريشم قرار گرفته است. این کشور در غرب و مركز منطقه قفقاز میان درياي سياه و درياي خزر واقع شده است. با توجه به اين موقعيت جغرافيايي، گرجستان از شمال با فدراسيون روسيه، از جنوب شرقي با آذربايجان، از جنوب با ارمنستان و تركيه همسايه است.

شهرهای گرجستان بسیار دیدنی هستند، پیاده‌روهایی باریک دارند و خانه‌های کج در کنار هم طول خیابان را پر کرده‌اند، بالکون‌ها کشیده هستند، پله‌ها گرد و پیچ خورده هستند، کلیساها قدیمی و بسیار با شکوه هستند. کوه‌ها همیشه پوشیده از برف هستند و سواحل کنار دریا بسیار مناسب هستند.

موقعیت جغرافیایی

گرجستان کشوری در منطقه قفقازِ اوراسیاست. این کشور در مرز آسیای غربی و اروپای شرقی قرار گرفته است و از سمت غرب با دریای سیاه، از سمت شمال با روسیه، از سمت جنوب با ترکیه و ارمنستان و از سمت جنوب شرقی با آذربایجان هم مرز می باشد. پایتخت و بزرگترین شهر این کشور آسیایی اروپایی تفلیس است. کشور گرجستان با مساحتی بالغ بر 69 هزار 700 کیلومتر یک کشور با جمهوری متمرکز نیمه ریاستی می باشد که حکومت آن از طریق دمکراسی نیابتی انتخاب می شود. کشور گرجستان به 9 منطقه، یک شهر و دو جمهوری خودمختار تقسیم می شود. این به نوبه خود به 67 ناحیه و 12 شهرستان خودگردان طبقه بندی می شوند.

جمعیت و دین

طبق آخرین آماری که در سال 2017 بدست آمده جمعیت کشور گرجستان چیزی بالغ بر 3 میلیون 973 هزار نفر می باشد. طیف گسترده مردم ساکن گرجستان به معنی آرایه ای غنی از مذاهب فعال در این کشور است. امروزه بیشتر جمعیت این کشور یعنی 83.4 درصد را مسیحیان ارتدوکس تشکیل داده اند که در درجه اول پیروان کلیسای ارتدوکس گرجی هستند. در حدود یک درصد متعلق به کلیسای ارتدوکس روسی و 2.9 درصد پیروان کلیسای حواری ارمنی (ارتدوکس شرقی) می باشند که تقریباً تمام آنها ارامنه هستند. پیروان دین اسلام نیز 10.7 درصد از کل جمعیت گرجستان را تشکیل داده اند و اغلب در استان های آجارستان و کومو کارتلی و یک اقلیت قابل توجهی در تفلیس ساکن می باشند. کاتولیک های کلیسای ارامنه و لاتین نیز 0.8 درصد جمعیت را به خود اختصاص داده اند و بیشتر در جنوب این کشور و عده کمی از آنها نیز در تفلیس ساکن هستند. 2 درصد باقیمانده را هم پیروان ادیان دیگر تشکیل می دهند. همچنین یک جامعه یهودی قابل توجهی هم در تفلیس ساکنند.

زبان

زبان رسمی مردم کشور گرجستان زبان گرجی است. این زبان یکی از زبان های قفقازی بوده و از خانواده زبان های کارتولی (زبان قفقازی جنوبی) می باشد. همچنین زبان گرجی یکی از 14 زبانی است که دارای الفبا هستند.

واحد پول

لاری واحد پول کشور گرجستان است که علامت اختصاری آن GEL می باشد. هر لاری به 100 تتری تقسیم می شود. نام لاری یک واژه گرجی باستانی به معنای دارای و گنج می باشد درحالیکه تتری یک اصطلاح پولی به معنای سفید است که توسط پادشاهی کولخیس (کشوری باستانی در غرب قفقاز) در قرن ششم پیش از میلاد استفاده می شد. اسکناس های لاری متشکل از 1، 2، 5، 20، 50، 100، 200 و 500 لاری می باشد که از اسکناس های 200 و 500 لاری به ندرت استفاده می شود. همچنین سکه های لاری نیز شامل 1، 2، 5، 10، 20 و 50 تتری و 1 و 2 لاری است.

تعطیلات رسمی و مذهبی

در گرجستان روز اول و دوم ماه ژانویه به مناسب آغاز سال میلادی، روز هفتم ژانویه به مناسبت کریسمس یا همان تولد حضرت مسیح (مسیحیان اورتدوکس)، نوزدهم ماه ژانویه به مناسبت غسل تعمید حضرت مسیح، سوم ماه مارس به مناسبت روز مادر، هشتم ماه مارس به مناسبت روز بین المللی زن، نهم ماه آوریل به مناسبت روز یادبود و اتحاد ملی، نهم ماه مه به مناسبت روز پیروزی و روز اروپا (جشن سالانه صلح و اتحاد اروپا)، روز دوازده مه به مناسبت روز اندرو قدیس (Saint Andrew)، بیست و ششم ماه مه به مناسبت روز استقلال از اتحاد جماهیر شوروی، روز بیست و هشتم آگوست روز مریم مقدس، چهاردهم ماه اکتبر به مناسبت عید کلیسای سوتیتسخولی (Svetitskhoveli Cathedral) در متسختا (پایتخت پادشاهی گرجستان شرقی) و بیست و سوم نوامبر به مناسبت روز جرجیس مقدس از تعطیلات رسمی و مذهبی می باشند. همچنین روز عید پاک (مسیحیان اورتدوکس) نیز از تعطیلات رسمی این کشور است که روز آن متغییر می باشند.

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته: